Schorzenia tętnic i żył najlepiej zdiagnozuje badanie USG Doppler. Poznań jest jednym z tych miast, w którym dzięki naszej placówce bez przeszkód skorzystasz z tej metody i sprawdzisz to, jak funkcjonują Twoje naczynia krwionośne. Badanie wykrywa nawet najmniejsze zmiany, które mogą prowadzić m.in. do zawału serca, udaru mózgu czy płucnego zatoru. Dzięki takiej metodzie lekarz otrzymuje informacje niezbędne do oceny stanu zdrowia pacjenta i może tym samym wybrać skuteczną metodę leczenia.

Czym jest USG Doppler?

USG-Doppler to badanie służące do jak najwcześniejszego wykrywania nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, które w konsekwencji mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej. Badanie wykorzystuje się też do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie ukrwiona.

To badanie ultrasonograficzne, które pozwala ocenić przepływ krwi w organizmie człowieka. Lekarz korzystający z tej metody jest w stanie sprawdzić, w jakich miejscach płynie ona wolniej, a w jakich szybciej. W ten sposób pozyskuje informacje na temat wydolności żył i tętnic. Metoda wykorzystuje efekt Dopplera. Badanie wykonywane jest przy użyciu specjalnej głowicy, która wysyła i odbiera odbijane od naczyń krwionośnych fale dźwiękowe. Częstotliwości przedstawiane są na monitorze i to właśnie na ich podstawie specjalista może ocenić przepływ krwi w danej partii ciała.

Do USG-Doppler nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Tylko do badania wątroby i tętnic nerkowych trzeba przyjść na czczo.

Nie ma ograniczeń wiekowych (robi się je nawet małym dzieciom) i można je powtarzać wielokrotnie. Jest też nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga więc znieczulenia. Badanie dopplerowskie podobne jest do zwykłego USG, dodatkowo towarzyszy mu efekt dźwiękowy.

Za pomocą USG-Doppler można zbadać:

  • Tętnice szyjne. Aparat rejestruje prędkość przepływu krwi w tętnicach i pozwala ustalić miejsca, w których doszło do zmian miażdżycowych.
  • Tętnice podobojczykowe. Od ich drożności zależy ukrwienie naszych rąk. Gdy tętnice są zwężone, dłonie mogą nam np. drętwieć.
  • Serce. Badanie dopplerowskie łączy się często z tzw. echem serca. Jest wtedy nieocenione w wykrywaniu wad zastawkowych.
  • Narządy jamy brzusznej (wątrobę, śledzionę, trzustkę i nerki). Badanie pomaga wykryć m.in. ich uszkodzenia niedokrwienie, zmiany zapalne.
  • Narządy płciowe. Pozwala wykryć niektóre przyczyny zaburzeń wzwodu. Ujawnia żylaki powrózka nasiennego, które mogą być powodem niepłodności.
  • Kończyny dolne. W tętnicach szuka się zwężeń i miejsc niedrożnych, które mogą być przyczyną złego ukrwienia dystalnych części kończyn. Badając żyły, zwraca się uwagę m.in. na stan zastawek (ich niewydolność często może prowadzić do żylaków).
  • Guzy. Ocenia się przepływ krwi w węzłach chłonnych, różnicuje guzy wątroby pod kątem ich zezłośliwienia. Wśród wielu guzków tarczycy można wykryć te, które wymagają biopsji.

Ile kosztuje badanie Dopplera? Cena w BO.MEDICA

Ocena stanu układu krążenia, oszacowanie ryzyka zawału czy zapobieganie zmianom mogącym prowadzić nawet do śmierci – to tylko niektóre z możliwości, jakie daje usg Doppler. Cena takiego badania wraz z konsultacją chirurga naczyniowego w naszych gabinetach wynosi od 330 zł za badanie jednej okolicy anatomicznej. Ogromną zaletą tej metody jest również to, że jest ona całkowicie bezinwazyjna. Dla pacjenta przebiega bezboleśnie i trwa krótko, bo ok. 15 minut.

Kiedy wykonuje się badanie Dopplera?

Specjalista zleca wykonanie takiego badania w chwili, kiedy ma podejrzenie niedrożności lub zwężenia tętnic oraz żył. Wskazaniem jest szereg objawów świadczących o złej kondycji zdrowotnej pacjenta, w tym m.in. ból mięśni ustępujący po spoczynku, zanik mięśni czy zmiany skóry w obrębie kończyn. Zazwyczaj badanie dotyczy takich naczyń, jak aorta brzuszna, tętnice biodrowe oraz nerkowe czy tętnice górnych i dolnych kończyn.

Doppler: przygotowanie do badania

Samo USG Dopplera kończyn (zarówno dolnych, jak i górnych) nie wymaga szczególnego przygotowania. W przypadku sprawdzania jamy brzusznej należy natomiast być na czczo. Wskazane jest przyjęcie wcześniej leków znoszących wzdęcia. Przed badaniem warto unikać również palenia tytoniu – nikotyna może bowiem doprowadzić do skurczenia naczyń krwionośnych i dać tym samym błędny wynik stanu zdrowia.