Różne zaburzenia rytmu serca doskonale wykrywa EKG spoczynkowe. W Poznaniu takie badanie zrobisz właśnie w gabinecie BO.MEDICA. To jedna z najbardziej popularnych metod diagnostyki chorób mięśnia sercowego. Jest bezbolesna i w pełni bezpieczna dla pacjenta. Badanie EKG spoczynkowe (badanie elektrokardiograficzne spoczynkowe) polega na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej, graficznie zapisywanej w formie krzywej elektrokardiograficznej.

Czym jest EKG spoczynkowe?

To badanie, które zwykle przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Na kończynach i klatce piersiowej pacjenta umieszcza się elektrody, posmarowane uprzednio specjalnym żelem. Podłączone są one do aparatu, odbierającego impulsy dające obraz pracy serca. Podczas badania warto być rozluźnionym i spokojnym. Napinanie mięśni może bowiem zakłócić wynik, co prowadzi do błędnej oceny. W gabinetach BO.MEDICA istnieje również możliwość wykonania EKG spoczynkowego z opisem. Wówczas pacjent otrzymuje interpretację badania na piśmie, dzięki czemu dostaje wszelkie niezbędne informacje na temat stanu swojego zdrowia.

EKG pozwala m. in. na ocenę zaburzeń rytmu serca, zmian niedokrwiennych w sercu oraz pośrednią ocenę wielkości jam serca.

Badanie EKG spoczynkowe jest integralną częścią wizyty kardiologicznej każdego pacjenta, który leczy się w gabinetach BO.MEDICA i nie wymaga dodatkowych opłat. Badanie to oceniane jest przez wykwalifikowanych lekarzy.

Wskazania do badania EKG spoczynkowego

Pretekstem do wykonania tego typu badania powinny być takie dolegliwości jak duszności, ból w klatce piersiowej, omdlenia czy zaburzenia rytmu serca. EKG pozwoli wówczas wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy serca, jednego z najważniejszych organów człowieka i dobrać odpowiednią dla pacjenta metodę leczenia.

Badanie EKG spoczynkowe należy w szczególności wykonać, gdy istnieje podejrzenie:

  • zaburzeń rytmu serca (kołatania serca)
  • zaburzeń przewodzenia (zbyt wolna praca serca)
  • przebytego zawału serca
  • wad zastawek serca
  • zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia
  • choroby nadciśnieniowej serca
  • w trakcie diagnostyki bólów w klatce piersiowej (podejrzenie choroby niedokrwiennej serca – choroby wieńcowej)
  • w trakcie diagnostyki innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego

Jakie są normy EKG spoczynkowego?

Podstawowymi elementami, którym należy przyjrzeć się w badaniu jest załamek P, zespół QRS oraz T. Pierwszy przedstawia czas skurczu przedsionków serca, drugi czas skurczu komór serca, a trzeci wskazuje obraz repolaryzacji komór sercowych. Każdy z tych czynników daje specjalistom wiele cennych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Samodzielny odczyt wyniku jest praktycznie niemożliwy, gdyż fachowcy podczas analizy biorą pod uwagę również wiek, wagę czy przebyte choroby. Interpretację wyników warto zostawić więc w ich rękach.

Jak lekarz interpretuje wyniki EKG spoczynkowego?

Wielu z pacjentów poddających się badaniu EKG spoczynkowego zastanawia się jak odczytać wyniki przeprowadzonych badań. Samodzielna analiza medycznych dokumentów nie przynosi zazwyczaj nic dobrego, dlatego też w BO.MEDICA zapewniamy wszystkim pacjentom profesjonalny odczyt badania połączony z konsultacją lekarską. Pacjent po poznaniu wyników badań otrzymuje więc dokument potwierdzający wykonanie EKG spoczynkowego wraz z opisem, który powinien zostać dołączony do prywatnej dokumentacji medycznej w razie konieczności późniejszego przedłożenia wyników.

Profesjonalny odczyt wyników EKG

Jak już zostało wcześniej wspomniane, profesjonalna interpretacja wyników EKG to zadanie dla specjalisty. Lekarz bierze pod uwagę przebyte dotychczas choroby, spożywane leki czy czynniki takie jak waga, wiek i styl życia pacjenta. Tak szczegółowy proces umożliwia postawienie poprawnej diagnozy i określenie, czy wyniki są prawidłowe. EKG to bardzo dokładny typ badania, który dostarcza lekarzowi pełnego oglądu stanu mięśnia sercowego.

EKG spoczynkowe – normy
Odczyt wyników EKG następuje na podstawie analizy kardiogramu; wyróżnia się trzy podstawowe elementy, które wpływają na ostateczną diagnozę, mianowicie:

  • załamek P – informuje o czasie skurczu przedsionków serca, na nieprawidłowości w działaniu serca może wskazywać całkowity lub tymczasowy brak obecności załamków P; szerokie, wysokie czy odwrócone załamki P również mogą świadczyć o schorzeniach,
  • zespół T – to dzięki niemu lekarz jest w stanie zweryfikować obraz repolaryzacji komór serca; niepokojące wyniki to zbyt wysokie, zbyt niskie lub odwrócone załamki T,
  • zespół QRS – informuje o czasie skurczu komór serca; szeroki zespół QRS, jego mała rozpiętość bądź też wysokie załamki R lub S mogą wskazywać na problemy zdrowotne.

W BO.MEDICA zapewniamy profesjonalną opiekę dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Zarówno samo badanie, jak i diagnoza czy późniejsze konsultacje lekarskie przeprowadzane są na najwyższym poziomie.

Niska cena EKG spoczynkowego w BO.MEDICA

W naszych gabinetach możesz liczyć na profesjonalne badania w konkurencyjnych cenach. Koszt EKG spoczynkowego z opisem to jedyne 60 zł. Badanie trwa ok. 10 min i jest całkowicie bezbolesne.

Informacje przydatne dla pacjenta

Badanie to nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, poza usunięciem owłosienia z klatki piersiowej u mężczyzn.

Badanie to jest bezpieczne dla wszystkich osób, w tym dla dzieci i kobiet w ciąży.

EKG nie jest emitowane żadne szkodliwe promieniowanie.