Wszelkie zaburzenia pracy serca pojawiające się okresowo o różnych porach zdiagnozuje holter EKG. W Poznaniu takie badanie wykonasz w gabinecie BO.MEDICA. Dzięki tej metodzie praca jednego z najważniejszych organów człowieka jest rejestrowana przez 24 godziny na dobę. W tym czasie można wykonywać normalne, codzienne czynności. Jak to możliwe?

Czym jest badanie EKG holter?

Holter EKG, monitor holterowski EKG – urządzenie rejestrujące pracę serca (EKG), w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę w celu późniejszej, szczegółowej, często komputerowej analizy. Jego wynalazcą był amerykański biofizyk Norman Holter. Starsze urządzenia zapisywały dane na standardowej kasecie magnetofonowej C120 z bardzo małą prędkością (2 mm/s), nowsze korzystają z pamięci flash. To całkowicie nieinwazyjna metoda, dzięki której możliwe jest wykrycie arytmii serca. Do klatki piersiowej pacjenta przyczepianych jest kilkanaście elektrod połączonych ze specjalnym aparatem, jaki montuje się na pasku. Urządzenie rejestruje pracę serca przez 24 godziny na dobę. Jedną z największych zalet EKG holtera jest to, że umożliwia on ocenę działania organu także podczas snu. Wówczas często ujawnia się arytmia związana z niedotlenieniem mięśnia serca.

Jak przygotować się na holter EKG?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie boli i jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Warto wziąć jednak przed nim kąpiel, gdyż urządzenie nie jest wodoodporne, co uniemożliwia kąpiel przez kolejną dobę. Po upływie określonego czasu, aparat zostaje po prostu zdjęty, a lekarz wgrywa do komputera wyniki, jakie zarejestrował EKG holter. Monitor pokazuje wówczas wszelkie niezbędne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, które przydają się specjaliście do określenia dalszego sposobu leczenia.

Co może wykryć holter EKG?

Dzięki badaniu można rozpoznać przyczynę wszelkich zaburzeń rytmu serca, chorobę wieńcową, źródło omdleń czy obserwować pracę organu po przebytym zawale. Cena badania holterem EKG nie jest wygórowana, a informacje uzyskane dzięki tej metodzie są dla kardiologa nieocenioną pomocą w postawieniu trafnej diagnozy.

W BO.MEDICA Poznań – cennik za holter EKG

Korzystając z naszych usług nie musisz obawiać się długich kolejek czy sporych wydatków. Cena za holter EKG jest przystępna na każdą kieszeń. Koszt takiego badania to jedyne 150 zł. W zamian otrzymujesz profesjonalną obsługę oraz pomiar wykonany na najnowocześniejszym sprzęcie.

Cenna rada dotycząca holtera EKG

Na czas badania nie należy korzystać z telefonu komórkowego. Komórka może bowiem zaburzyć pracę urządzenia, co z kolei może doprowadzić do uzyskania błędnego wyniku.

Jak się zachowywać w czasie badania holter EKG?

Dzięki badaniu holterowskiemu można precyzyjnie określić, jak pracuje serce. Standardowe EKG daje lekarzom obraz pracy mięśnia sercowego w danym momencie, a to nie zawsze wystarcza, aby postawić diagnozę. Dlatego badanie holterowskie stało się normą w ramach diagnozowania chorób serca. Ponieważ trwa całą dobę, dostarcza informacji o sposobie pracy serca podczas działań zawodowych, życia domowego, a także w czasie snu.

Badanie holter EKG – co można robić w jego trakcie?

Wytyczne dla pacjenta są jednoznaczne – ma robić dokładnie to samo, co każdego dnia. To ważne, ponieważ narzucane sobie ograniczenia czy zmiany trybu życia mogą zakłamać wyniki. U niektórych zaburzenia pracy serca pojawiają się w specyficznych sytuacjach, na przykład podczas wysiłku fizycznego. Ten ostatni można podejmować. Rozmieszczenie elektrod przy holter EKG jest takie, aby nie odpadły łatwo przy wykonywaniu dynamicznych ruchów.

Diagnostyka holter EKG – na czym polega i czy jest dla wszystkich?

Wszystkie dane na temat pracy serca są zapisywane na karcie pamięci wewnątrz aparatu. Zapis trwa nieustannie, więc informacje są wyjątkowo cenne z punktu widzenia diagnozowania schorzeń. Badaniu mogą być poddawane kobiety w ciąży oraz dzieci – nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Czego nie wolno podczas holter EKG? Przede wszystkim trzeba unikać zamoczenia i zakłócania pracy sprzętu. Mycie górnych partii ciała i korzystanie z niektórych urządzeń elektrycznych jest więc niewskazane.

Badanie holter EKG – interpretacja wyników

Diagnostyka chorób serca wymaga badań. Wśród nich znaczenie ma EKG, które w swojej standardowej postaci jest wykonywane w sposób doraźny. Daje zatem obraz pracy serca w konkretnym momencie, co nie zawsze stanowi przesłanki dla postawienia trafnej diagnozy. Znacznie konkretniejsze wyniki daje holter EKG, a więc badanie trwające całą dobę. Pacjent nosi specjalny aparat oraz elektrody. Obraz pracy mięśnia sercowego jest pełny i pozwala dowiedzieć się więcej o zdrowiu osoby badanej.

Holter EKG – normy przekroczone. Co robić?

Dane zgromadzone przez aparaturę są zapisywane w pamięci, a następnie przenoszone do komputera. Tam oprogramowanie dokonuje podsuwania informacji o pracy serca. Jednak dopiero wgląd lekarza daje szansę, by wyciągnąć z ciągów liczb i znaków trafne wnioski. Przykładowo wydłużony odstęp QT może świadczyć o zaburzeniach rytmu. Holter to zawsze inne wyniki – arytmia dotyczy jednak sporego grona pacjentów.

Badanie holter EKG – prawidłowe wyniki a możliwe błędy

Skuteczność tej metody diagnostycznej raczej nie budzi dyskusji w środowisku. Istnieją jednak czynniki mogące wypaczyć obraz. Intensywne korzystanie z telefonów komórkowych, koców elektrycznych czy występowanie silnych sygnałów radiowych mogą przekłamać rezultat. Zwykle nie należy się jednak martwić, gdy u młodej osoby wyniki holtera mówią: bradykardia. Zwolnienie pracy serca w pewnych sytuacjach (zwłaszcza podczas snu) jest normalnym zjawiskiem.

Nie warto diagnozować na własną rękę

Bywa, że pacjenci nie są przekonani co do interpretacji wyników dokonanej przez lekarza. Szukają więc innych opinii, czasami opierając się na wiadomościach znajdowanych w internecie. Specjaliści Bo.Medica nie zostawią nikogo z wątpliwościami, a niektóre groźnie brzmiące wnioski z badań nie muszą oznaczać nic złego. Tachykardia – holter daje często wyniki na nią wskazujące. Tymczasem szybszy rytm pracy serca bywa normą u sporego grona osób. Dlatego najlepiej będzie zaufać naszym medykom.