Wszelkie podejrzenia chorób serca powinny być sprawdzone za pomocą badań diagnostycznych. Szczegółowe wyniki umożliwiają bowiem skuteczną ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz dobranie metod leczenia, które mogą uratować komuś życie. Jednym z takich badań jest echo serca. Poznań jest miastem, w którym w placówce BO.MEDICA wykonasz je bez jakiegokolwiek problemu oraz długich kolejek.

Czym jest echo serca?

Taką nazwę nosi nieinwazyjne badanie umożliwiające ocenę pracy jednego z najważniejszych organów człowieka. W medycynie metoda ta nazywana jest też często echokardiografią. Na jej podstawie lekarz ocenia anatomiczną strukturę serca, jego kurczliwość, budowę i pracę zastawek oraz przepływ krwi przez organ. Badanie daje więc szereg niezbędnych dla specjalisty informacji. Echo serca/echokardiografia pozwala ponadto zdiagnozować obecność płynu w worku osierdziowym (tym, który otacza serce), stwierdza przebyty zawał czy wykrywa nowotwór organu.

Echo serca – jak się przygotować do badania?

Echo serca jest całkowicie bezbolesnym badaniem, nie wymaga także specjalnych przygotowań. Ważne, by pacjent nie denerwował się bezpośrednio przed lub w trakcie badania – ułatwi to lekarzowi ostateczną diagnozę i prawidłowe zinterpretowanie parametrów. Wykonanie badania jest każdorazowo poprzedzone wstępną konsultacją kardiologiczną. Podstawowe badanie oraz zweryfikowanie poprzednich wyników badań EKG i RTG klatki piersiowej (jeśli takie były w przeszłości przeprowadzone) pozwala lekarzowi na dokładniejsze zapoznanie się ze stanem zdrowia pacjenta. Pomocne będą także wyniki regularnie wykonywanych badań krwi oraz informacje dotyczące przebytych wcześniej chorób i ewentualnych powikłań, jak i spis przyjmowanych dotychczas leków.

Skuteczne echo serca – przygotowanie do badania po stronie lekarza

Pomimo że echo serca to badanie całkowicie nieinwazyjne, duża część pacjentów pojawia się w naszym gabinecie z bardzo nerwowym nastawieniem – zupełnie bezpodstawnie. W BO.MEDICA indywidualnie podchodzimy do każdego pacjenta. Dokładamy wszelkich starań by otoczyć go profesjonalną opieką i dokładnie wyjaśniamy przebieg zabiegu tak, by stał się on zrozumiały dla każdego. Nasi specjaliści dysponują fachową, zdobywaną przez lata wiedzą oraz doskonałym sprzętem. Ośrodek BO.MEDICA jest znakomicie przygotowany do diagnozowania pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi. Echokardiografia odbywać się może na trzy sposoby: przezklatkowo, przezprzełykowo lub na gruncie techniki dopplerowskiej. Wykwalifikowana kadra przeprowadzi pacjenta przez każdy zabieg i umili przebieg badania.

Szybko i bezboleśnie – czyli o tym, jak wygląda badanie echa serca

Wiele osób, które muszą wykonać to badanie zastanawia się na czym polega echo serca. Najczęściej metoda ta odbywa się przez klatkę piersiową. Prosimy wówczas pacjenta o rozebranie się od pasa w górę i położenie się na leżance. Następnie nasz specjalista pokrywa skórę klatki badanego żelem i przykłada do niej głowicę aparatu – modyfikując natężenie siły, z którą dociska się głowicę do ciała, lekarz może uzyskać dokładny obraz serca. Dzięki falom dźwiękowym na monitorze widzi wówczas wszelkie kwestie związane z pracą organu. Podczas działań lekarza nie należy się ruszać, ponieważ obraz uzyskany w czasie badania musi być jednoznaczny. Procedurze nie towarzyszą bóle ani dyskomfort. Echo serca może także zostać przeprowadzone z wykorzystaniem środka cieniującego – kontrast wstrzykuje się do żyły pacjenta w celu uzyskania jeszcze dokładniejszego obrazu serca.

Przezprzełykowe echo serca

>Uzupełnieniem takiego badania może być również echokardiografia przezprzełykowa – w tym przypadku znieczula się tylną ścianę gardła, pacjent natomiast musi powstrzymać się od spożywania pokarmów i przyjść do badania na czczo. Wówczas diagnoza stawiana jest na podstawie danych zebranych przez niewielką sondę wprowadzoną przez przełyk. Ile trwa echo serca? Średnio to ok. 20 minut. Czas badania w dużej mierze zależy od problemów, z którymi boryka się pacjent.

Echo serca – jak wygląda od strony technicznej?

Standardowo diagnostyka echokardiograficzna odbywa się w wyciszonym pomieszczeniu. W zależności od wariantu badania, lekarz może posługiwać się głowicą podobną do tej, jaką stosuje się przy USG. Na skórę zostaje naniesiony specjalny żel ułatwiający poślizg urządzenia. Tak będzie przebiegać badanie przezklatkowe. W przypadku przełykowego trzeba skorzystać ze wspomnianej wcześniej sondy, którą wprowadza się po tylnej (wcześniej znieczulonej) ścianie gardła w okolice mięśnia sercowego.

Kompleksowa konsultacja medyczna

Pracownicy BO.MEDICA to wykwalifikowani specjaliści, którzy swoją praktykę opierają na doświadczeniach zdobywanych przez lata. Konsultacja lekarska to nie tylko badanie, ale przede wszystkim diagnostyka i zrozumiałe wytłumaczenie pacjentowi zmian zachodzących w jego organizmie. W toku wizyty warto poinformować specjalistę o przebytych chorobach i przyjmowanych lekach – może to wpłynąć na interpretację wyników i pomóc lekarzowi przy dobraniu odpowiedniej metody leczenia.

Echa serca – normy?

Wynik badania jest często niesatysfakcjonujący dla pacjenta. Zawiera wiele liczb, które są po prostu niezrozumiałe. Sporo osób korzysta wówczas z tego, co napisane jest w Internecie. Porównywanie wyników z normami w sieci to działanie niewskazane. Próba zrozumienia wyniku echa serca bez szerszego spojrzenia na stan zdrowia i przebyte choroby może doprowadzić bowiem do wysnucia błędnych wniosków. Z tego powodu warto pozostawić tę kwestię specjaliście. Kardiolog po otrzymaniu wyniku badania echa serca będzie w stanie ocenić jak funkcjonuje organ i jakie leczenie należy zastosować, aby zadbać o zdrowie pacjenta.

Echo serca – jak czytać wyniki?

Każde z badań to konieczność zinterpretowania wyników, które są kluczowe dla dalszej diagnostyki wykrytego schorzenia. W BO.MEDICA zapewniamy fachową opiekę grona specjalistów, którzy bazują na wieloletnim doświadczeniu. Każdemu pacjentowi zapewniamy profesjonalną diagnostykę za pomocą echokardiografu, a następnie kompleksową interpretację uzyskanych w toku badania wyników.

Echo serca – specyfika badania

Celem diagnostyki odbywającej się poprzez badanie echa serca jest zmierzenie frakcji wyrzutowej. Określa ona stopień ryzyka schorzeń układu krwionośnego. Jest to objętość krwi, która zostaje przepompowana przez mięsień sercowy w ramach jednego skurczu. Przyjmuje się, że norma wynosi minimalnie 60-65 procent. Jeśli wartość jest wyższa, oznacza to brak przesłanek do stwierdzenia ryzyka choroby. Zaniżone wskaźniki należy natomiast uznać za powód do niepokoju.

Badanie echo serca – interpretacja wyników

Lekarz przeprowadzający diagnostykę jest w stanie odczytać na podstawie obrazu frakcji wyrzutowej bardzo dużo informacji. Może na przykład wywnioskować, czy pacjent ma za sobą zawał serca. Stwierdzenie niskiej frakcji może być rezultatem przebytych lub nieleczonych chorób, ale może także wskazywać na przewlekłe nadciśnienie. Echokardiografia powinna być wykonana wtedy, gdy kardiolog wykryje nieprawidłowości w pracy serca.

Ceny w BO.MEDICA – ile kosztuje echo serca?

W naszych placówkach wiemy, że dla pacjenta niezwykle ważny jest profesjonalizm i jakość przeprowadzanych badań oraz adekwatna do nich cena. Nasi specjaliści działają wyłącznie na nowoczesnym sprzęcie, który pozwala na otrzymanie wyników odzwierciedlających realny stan zdrowia. Badanie echo serca kosztuje u nas 200 zł. To niewygórowana cena, za jaką sprawdzisz, jak działa Twoje serce i co warto zrobić, aby lepiej o nie zadbać.