Różne zaburzenia rytmu serca doskonale wykrywa EKG spoczynkowe. W Poznaniu takie badanie zrobisz właśnie w gabinecie BO.MEDICA. To jedna z najbardziej popularnych metod diagnostyki chorób mięśnia sercowego. Jest bezbolesna i w pełni bezpieczna dla pacjenta. Badanie EKG spoczynkowe (badanie elektrokardiograficzne spoczynkowe) polega na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej, graficznie zapisywanej w formie krzywej elektrokardiograficznej.

Czym jest EKG spoczynkowe?

To badanie, które zwykle przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Na kończynach i klatce piersiowej pacjenta umieszcza się elektrody, posmarowane uprzednio specjalnym żelem. Podłączone są one do aparatu, odbierającego impulsy dające obraz pracy serca. Podczas badania warto być rozluźnionym i spokojnym. Napinanie mięśni może bowiem zakłócić wynik, co prowadzi do błędnej oceny. W gabinetach BO.MEDICA istnieje również możliwość wykonania EKG spoczynkowego z opisem. Wówczas pacjent otrzymuje interpretację badania na piśmie, dzięki czemu dostaje wszelkie niezbędne informacje na temat stanu swojego zdrowia.

EKG pozwala m. in. na ocenę zaburzeń rytmu serca, zmian niedokrwiennych w sercu oraz pośrednią ocenę wielkości jam serca.

Badanie EKG spoczynkowe jest integralną częścią wizyty kardiologicznej każdego pacjenta, który leczy się w gabinetach BO.MEDICA i nie wymaga dodatkowych opłat. Badanie to oceniane jest przez wykwalifikowanych lekarzy.

Wskazania do badania EKG spoczynkowego

Pretekstem do wykonania tego typu badania powinny być takie dolegliwości jak duszności, ból w klatce piersiowej, omdlenia czy zaburzenia rytmu serca. EKG pozwoli wówczas wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy serca, jednego z najważniejszych organów człowieka i dobrać odpowiednią dla pacjenta metodę leczenia.

Badanie EKG spoczynkowe należy w szczególności wykonać, gdy istnieje podejrzenie:

  • zaburzeń rytmu serca (kołatania serca)
  • zaburzeń przewodzenia (zbyt wolna praca serca)
  • przebytego zawału serca
  • wad zastawek serca
  • zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia
  • choroby nadciśnieniowej serca
  • w trakcie diagnostyki bólów w klatce piersiowej (podejrzenie choroby niedokrwiennej serca – choroby wieńcowej)
  • w trakcie diagnostyki innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego

Jakie są normy EKG spoczynkowego?

Podstawowymi elementami, którym należy przyjrzeć się w badaniu jest załamek P, zespół QRS oraz T. Pierwszy przedstawia czas skurczu przedsionków serca, drugi czas skurczu komór serca, a trzeci wskazuje obraz repolaryzacji komór sercowych. Każdy z tych czynników daje specjalistom wiele cennych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Samodzielny odczyt wyniku jest praktycznie niemożliwy, gdyż fachowcy podczas analizy biorą pod uwagę również wiek, wagę czy przebyte choroby. Interpretację wyników warto zostawić więc w ich rękach.

Niska cena EKG spoczynkowego w BO.MEDICA

W naszych gabinetach możesz liczyć na profesjonalne badania w konkurencyjnych cenach. Koszt EKG spoczynkowego to jedyne 30 zł. Badanie trwa ok. 10 min i jest całkowicie bezbolesne.

Informacje przydatne dla pacjenta

Badanie to nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, poza usunięciem owłosienia z klatki piersiowej u mężczyzn.

Badanie to jest bezpieczne dla wszystkich osób, w tym dla dzieci i kobiet w ciąży.

EKG nie jest emitowane żadne szkodliwe promieniowanie.