Jednym z najpopularniejszych badań wykorzystywanych do diagnostyki chorób serca jest holter ciśnieniowy. W Poznaniu z takiej metody skorzystasz w gabinecie BO. MEDICA. Polega ona na 24-godzinnym rejestrowaniu ciśnienia krwi, co jest możliwe dzięki specjalnemu aparatowi, który pacjent musi nosić przy sobie przez dobę.

Na czym polega holter ciśnieniowy?

To badanie polegające na założeniu na ramię specjalnego mankietu, który zostaje podłączony do aparatu przyczepionego do pasa pacjenta. Rejestruje on ciśnienie tętnicze przez całą dobę. W ten sposób specjalista otrzymuje informacje na temat jego stanu zdrowia i samopoczucia w różnych porach. Pomiary dokonywane są co ok. 15 minut w ciągu dnia i co pół godziny w ciągu nocy. Holter ABPM, bo tak nazywane jest inaczej to urządzenie, zdejmowany jest przez pacjenta następnego dnia. Wówczas wynik wgrywany jest na komputer, dzięki czemu kardiolog może odczytać z niego wszystkie dane.

Holter ciśnieniowy (ABPM, ang. ambulatory blood pressure monitoring) – całodobowy automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego 24-godzinny zapis ciśnienia tętniczego pozwala na obiektywną ocenę wartości ciśnienia tętniczego występujących w trakcie całej dobry.

Pomiary jednorazowe dokonywane w trakcie wizyty lekarskiej często odbiegają od tych występujących w rzeczywistości. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego obserwowane w pomiarach gabinetowych (nawet u osób bez rozpoznawanego nadciśnienia tętniczego) określane są mianem „nadciśnienia/efektu białego fartucha”.

Holter ciśnieniowy jest badaniem rutynowo stosowanym zarówno w rozpoznawaniu nadciśnienia tętniczego, jak i monitorowaniu leczenia nadciśnienia tętniczego. Pozwala ono na obiektywną i precyzyjną ocenę wartości ciśnienia tętniczego oraz ich związek z porami dnia i nocy.

Celowość badania holterem ciśnieniowym

To jedna z metod, które dostarczają specjalistom wielu niezbędnych informacji w diagnostyce chorób serca. Holter ciśnieniowy wykrywa różne schorzenia i nieprawidłowości w funkcjonowaniu jednego z najważniejszych organów człowieka. Wskazaniem do wykonania tego typu badania jest m.in. konieczność oceny ciśnienia w trakcie przeprowadzania codziennych czynności, podejrzenie niedociśnienia czy nagłe skoki ciśnienia, będące przyczyną innych dolegliwości u pacjenta. Wynik analizowany jest przez specjalistę zgodnie z normami holtera ABPM. Na jego podstawie może on dopasować odpowiednią metodę leczenia.

Niska cena badania holterem ciśnieniowym

W BO.MEDICA możesz liczyć na korzystną ofertę badania. Nasze ceny nie są wygórowane, całodobowe badanie to koszt zaledwie 80 zł.

Sprzęt, na którym działamy jest nowoczesny. Warto jednak pamiętać, że nie jest on wodoodporny. Należy więc zwrócić uwagę na to, aby nie został zamoczony.

Holter ciśnieniowy ABPM: przygotowanie do badania?

Wystarczy mieć na sobie luźny i nie krępujący ruchów strój. Mankiet musi być założony pod ubraniem, dlatego warto zrobić wszystko, aby było nam jak najwygodniej. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki to musisz skonsultować się uprzednio z lekarzem czy nie będą miały one wpływu na wynik badania.

Informacje przydatne dla pacjenta:

  • na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, gdyż mankiet, który jest umiejscowiony na ramieniu musi być założony pod ubraniem,
  • zarówno przed badaniem, jak i w jego trakcie należy zażywać wszystkie leki przyjmowane na stałe (chyba, że lekarz kierujący na badanie zleci inaczej),
  • urządzenie do wykonywania pomiarów nie jest wodoszczelne, należy zatem zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie zostało zamoczone.