Hipertensjologia – Poznań / Przeźmierowo / Tarnowo Podgórne ● specjalista chorób wewnętrznych ● specjalista hipertensjolog ● starszy asystent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy Klinice Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych w…
Specjalizacja: Hipertensjologia
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Szacuje się, że schorzenie to dotyka co trzeciego dorosłego. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych objawów nadciśnienia tętniczego, gdyż może ono prowadzić do poważnych konsekwencji, z których najważniejsze to:
- niewydolność serca,
- miażdżyca,
- choroby niedokrwienne serca,
- zawał serca,
- udaru mózgu.
Kiedy należy udać się do hipertensjologa?
Hipertensjolog Poznań – lekarz zajmujący się nadciśnieniem
W związku ze zwiększoną zachorowalnością na nadciśnienie tętnicze w 2006 roku w Polsce hipertensjologia została uznana za osobną specjalizację lekarską. Gabinety medyczne Bo.Medica z Poznania oferują świadczenia z zakresu konsultacji hipertensjologicznych, jak również leczenie nadciśnienia tętniczego u dorosłych i dzieci. Lekarze hipertensjolodzy z poznańskich gabinetów Bo.Medica to najwyższej klasy specjaliści, specjalizujący się w schorzeniach związanych z nadciśnieniem tętniczym. Poradnia hipertensjologiczna Bo.Medica Poznań służy pacjentom w zakresie precyzyjnej diagnozy oraz leczenia przyczyn schorzeń tętniczych, a także powikłań z nimi związanych.
Hipertensjologia Poznań – czym w ogóle jest hipertensja?
Siła nacisku, jaką wywiera krew pompowana przez serce na ściany tętnic to ciśnienie krwi. Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego ogrywają kluczową rolę w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Ciśnienie krwi określa się za pomocą dwóch parametrów: pierwszy z nich nazywany jest skurczowym ciśnieniem krwi (jest to ciśnienie w tętnicach mierzone podczas bicia serca), drugi to rozkurczowe ciśnienie krwi (jest to ciśnienie w tętnicach mierzone między uderzeniami serca).
Hipertensja to inaczej nadciśnienie. Prawidłowe ciśnienie krwi ma wartość niższą bądź równą 120/80 mm Hg, o nadciśnieniu mówi się, gdy osiąga ono 140/90 mm Hg lub więcej. Wysokie ciśnienie krwi zwykle nie daje żadnych objawów, jego pomiar przy użyciu ciśnieniomierza to jedyny sposób, aby rozpoznać ten stan. Diagnostyką i leczeniem nadciśnienia zajmuje się hipertensjolog. Poznań i okolice oferują specjalistyczną opiekę nad pacjentami z wysokim ciśnieniem krwi – gabinety BoMedica służą leczeniem schorzeń tętniczych oraz powikłań z nimi związanych.
Hipertensjolog Poznań – jakie choroby może zdiagnozować?
Hipertensjologia zajmuje się nie tylko diagnostyką oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego, ale także wszelkich chorób związanych z tym stanem, co oznacza przede wszystkim powikłania naczyniowo-sercowe lub narządowe. Nadciśnienie może być przyczyną wystąpienia retinopatii nadciśnieniowej, zawału serca lub udaru mózgu. Jego pierwotna postać najczęściej jest związana z czynnikami środowiskowymi oraz genetycznymi, natomiast nadciśnienie wtórne pojawia się w przebiegu takich schorzeń, jak:
- choroby nerek,
- obturacyjny bezdech senny,
- choroby tarczycy,
- choroby nadnerczy,
- niektóre guzy endokrynologiczne.
Nadciśnienie może być również konsekwencją stosowania niektórych leków, zażywania narkotyków oraz nadużywania alkoholu. Hipertensjolog z Poznania, przyjmujący w gabinetach BoMedica, zajmuje się leczeniem wszystkich wskazanych wyżej chorób, a także działaniami profilaktycznymi związanymi z zapobieganiem nadciśnieniu.
Jakie metody leczenia wykorzystuje hipertensjologia?
W ramach leczenia można wyróżnić dwie podstawowe metody:
- leczenie choroby wywołującej nadciśnienie,
- leczenie zachowawcze.
Precyzyjna diagnoza stanu zdrowia pacjenta przeprowadzana w gabinecie hipertensjologicznym w Poznaniu, pozwala skutecznie ustalić źródło choroby oraz przeprowadzić odpowiednie leczenie. Lekarze hipertensjolodzy z Poznańskich gabinetów Bo.Medica dla pacjentów cierpiących na pierwotne nadciśnienie tętnicze, którego przyczyny są niezwykle trudne do ustalenia, stosują leczenie zachowawcze, które polega między innymi na:
- dbaniu o odpowiednią wagę,
- aktywności fizycznej,
- zbilansowanej diecie,
- zmianie trybu życia na mniej stresujący,
- rzuceniu palenia.
W przypadku, gdy metody te nie przyniosą pożądanych rezultatów, stosuje się najczęściej leczenie farmakologiczne. Hipertensjologia oferowana w poznańskich gabinetach lekarskich Bo.Medica to stosunkowo młoda gałąź medycyny, jednak biorąc pod uwagę ilość zachorowań na nadciśnienie tętnicze jest to jedna z najistotniejszych specjalizacji medycznych naszych czasów.