Nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca jest problemem dotykającym coraz więcej osób. W walce z nią niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka. Początkowo wiele objawów nie wskazuje bowiem na to, że właśnie ten gruczoł jest źródłem uciążliwych dolegliwości. Im szybciej zostanie więc on wykryty, tym łatwiejszy będzie powrót do lepszego samopoczucia. Jednym ze skutecznych sposobów na sprawdzenie jego stanu jest USG tarczycy.

Aparat do badania USG tarczycy w Poznaniu - BOMEDICA

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy. Dzięki USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem. Gdy lekarz wykryje niepokojące zmiany, można w kolejnym etapie wykonać biopsję tarczycy, która polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Następnie jest on przesyłany do patologa. Badania laboratoryjne pozwalają odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy.

Lekarz zleca USG tarczycy zwykle w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem. USG tarczycy jest wykazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (rozpoznanie nadczynności lub niedoczynności tarczycy). Badanie wykonuje się też w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy.

Jak wygląda USG tarczycy?

Badanie jest nieinwazyjne i zajmuje dosłownie kilka minut. Wykonywane jest na leżąco. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem i porusza po niej głowicą aparatu. Obraz wysyłany jest wówczas do urządzenia i wyświetla się na monitorze. Dzięki temu specjalista może ocenić objętość gruczołu, jego stan czy ewentualną obecność torbieli. Wszelkie nieprawidłowości muszą być później poddane dalszemu leczeniu.

Zdjęcie prawidłowej tarczycy w usg

Zdjęcie prawidłowej tarczycy w USG

Gdzie zrobić USG tarczycy w Poznaniu?

Takie badanie bez problemu wykonasz w gabinecie BO.MEDICA. Wszystko szybko i bez czekania w długich kolejkach. Cena USG tarczycy nie jest wygórowana. To jedynie 100 zł. Za taką kwotę otrzymujesz badanie wykonane przez specjalistę, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące stanu Twojego gruczołu.
Sprzęt do badania usg tarczycy

Sprzęt do badania USG tarczycy dostępny w gabinetach BO.MEDICA

Kiedy nie działa tarczyca? USG pomocne w diagnostyce

Badaniem powinny zainteresować się zwłaszcza osoby zmagające się od jakiegoś czasu z takimi dolegliwościami jak: nagłe wahania nastroju, zaburzenia pamięci, zaparcia, pogorszenie kondycji skóry, ciągłe poczucie zmęczenia, duszności, nieregularny cykl miesiączkowy czy problemy z wagą (mowa tu zarówno o nadwadze, jak i niedowadze). To symptomy, które najczęściej towarzyszą nieprawidłowej pracy tarczycy. Szybka diagnoza problemu ma tu ogromne znaczenie.

Choroba Hashimoto zdjęcie USG

Badanie USG tarczycy wspomaga diagnostykę chorób tarczycy. Na zdjęciach powyżej tarczyca dotknięta przez chorobę Hashimoto.

Jak przygotować się na USG tarczycy?

Badanie nie wymaga właściwie odpowiedniego przygotowania. USG tarczycy przebiega szybko i sprawnie. Jeśli wcześnie robiło się jakieś inne badania (np. krwi) to warto zabrać ze sobą wyniki. Pozwolą one specjaliście lepiej ocenić stan gruczołu i wskazać dalsze metody leczenia. Wbrew różnym pogłoskom do badania nie trzeba przychodzić na czczo. Metoda jest w pełni bezpieczna również dla kobiet w ciąży.