Nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca jest problemem dotykającym coraz więcej osób. W walce z nią niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka. Początkowo wiele objawów nie wskazuje bowiem na to, że właśnie ten gruczoł jest źródłem uciążliwych dolegliwości. Im szybciej zostanie więc on wykryty, tym łatwiejszy będzie powrót do lepszego samopoczucia. Jednym ze skutecznych sposobów na sprawdzenie jego stanu jest USG tarczycy.
Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy. Dzięki USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem. Gdy lekarz wykryje niepokojące zmiany, można w kolejnym etapie wykonać biopsję tarczycy, która polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Następnie jest on przesyłany do patologa. Badania laboratoryjne pozwalają odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy.
Lekarz zleca USG tarczycy zwykle w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem. USG tarczycy jest wykazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (rozpoznanie nadczynności lub niedoczynności tarczycy). Badanie wykonuje się też w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy.
Jak wygląda USG tarczycy?
Badanie jest nieinwazyjne i zajmuje dosłownie kilka minut. Wykonywane jest na leżąco. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem i porusza po niej głowicą aparatu. Obraz wysyłany jest wówczas do urządzenia i wyświetla się na monitorze. Dzięki temu specjalista może ocenić objętość gruczołu, jego stan czy ewentualną obecność torbieli. Wszelkie nieprawidłowości muszą być później poddane dalszemu leczeniu.
Zdjęcie prawidłowej tarczycy w USG
Gdzie zrobić USG tarczycy w Poznaniu?
Takie badanie bez problemu wykonasz w gabinecie BO.MEDICA. Wszystko szybko i bez czekania w długich kolejkach. Cena USG tarczycy nie jest wygórowana. To jedynie 140 zł. Za taką kwotę otrzymujesz badanie wykonane przez specjalistę, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące stanu Twojego gruczołu.
Sprzęt do badania USG tarczycy dostępny w gabinetach BO.MEDICA
Kiedy nie działa tarczyca? USG pomocne w diagnostyce
Badaniem powinny zainteresować się zwłaszcza osoby zmagające się od jakiegoś czasu z takimi dolegliwościami jak: nagłe wahania nastroju, zaburzenia pamięci, zaparcia, pogorszenie kondycji skóry, ciągłe poczucie zmęczenia, duszności, nieregularny cykl miesiączkowy czy problemy z wagą (mowa tu zarówno o nadwadze, jak i niedowadze). To symptomy, które najczęściej towarzyszą nieprawidłowej pracy tarczycy. Szybka diagnoza problemu ma tu ogromne znaczenie.
Badanie USG tarczycy wspomaga diagnostykę chorób tarczycy. Na zdjęciach powyżej tarczyca dotknięta przez chorobę Hashimoto.
Jak przygotować się na USG tarczycy?
USG tarczycy nie jest kłopotliwe dla pacjenta – nie wymaga szczególnego przygotowania. Jeśli wcześniej robiło się badanie poziomu hormonów tarczycy i TSH to warto zabrać ze sobą wyniki. To samo dotyczy wykonanych badań USG lub scyntygraficznych tarczycy. Ważną częścią każdej diagnozy jest sprawdzenie historii pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia czy też towarzyszących chorób. Wszystkie takie informacje podnoszą skuteczność diagnostyki na podstawie USG tarczycy – przygotowanie posiadanych przez pacjenta wyników jest więc istotne. Pozwolą one specjaliście lepiej ocenić stan gruczołu i wskazać dalsze metody leczenia.
Pacjent nie musi również w żaden szczególny sposób przygotowywać się w gabinecie lekarskim. Bezpośrednio przed badaniem ułożyć bluzkę tak, aby odsłaniała szyję. Konieczne będzie też zdjęcie ewentualnych ozdób, takich jak naszyjniki czy wisiorki.
Wbrew przekonaniu wielu pacjentów, ta metoda diagnozy nie wymaga, aby być na czczo. W przypadku USG tarczycy, przygotowanie do badania nie obejmuje „zakazu” spożywania posiłków – jest bardzo mało prawdopodobne, aby zjedzona potrawa zaburzyła wyniki. Specjaliści często zalecają spożycie lekkiego, niezbyt obfitego dania.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do USG tarczycy?
Nie istnieją praktycznie żadne przeciwwskazania do USG tarczycy. Metoda ta wykorzystuje ultradźwięki, a więc fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które nie są szkodliwe dla pacjenta, bez względu na wiek czy stan zdrowia. Można nawet bezpiecznie wykonywać USG tarczycy w ciąży – bez żadnych obaw o zdrowie matki lub płodu. Zaletą metody ultrasonograficznej jest również to, że jest ona całkowicie nieinwazyjna, a samo badanie trwa krótko. Dzięki temu USG tarczycy nie jest męczące dla starszych pacjentów oraz ciężarnych kobiet.
Metoda USG jest wykluczona jedynie wtedy, gdy w badanym obszarze znajdują się otwarte rany, oparzenia lub silne infekcje. Przeprowadzenie badania będzie możliwe dopiero po ich zagojeniu.
Co wykryje badanie USG tarczycy?
Wśród problemów najczęściej diagnozowanych za pomocą USG tarczycy są zapalenia. Mogą mieć one różne źródła i charakter. Przykre dla pacjenta skutki mają m.in. przewlekłe lub ostre zapalenia tarczycy. Są one tak groźne, ponieważ powodują niedoczynność tarczycy oraz inne zaburzenia funkcjonowania tego gruczołu. W konsekwencji produkcja hormonów jest nieprawidłowa, co wpływa na pracę całego organizmu. Ostre zapalenie tarczycy zwykle jest skutkiem infekcji wirusowej albo bakteryjnej. Niestety, często bywa ignorowane przez pacjenta, ponieważ objawy przypominają przeziębienie. Na USG warto więc wybrać się m.in. wtedy gdy pojawiają się takie objawy jak ból szyi, chrypka, dreszcze, osłabienie i problemy z przełykaniem. Przewlekłe zapalenie tarczycy to najczęściej skutek choroby Hashimoto.
Guzki, zwapnienia i torbiele na obrazie utrasonograficznym tarczycy
USG tarczycy umożliwia wykrycie zmian, które jednoznacznie wskazują na konieczność przeprowadzenia dalszych badań. Na obrazie mogą być widoczne np. liczne zwapnienia pojawiające się m.in. przy nowotworze pęcherzykowatym oraz brodawkowatym. Zwapnienia są hyperechogeniczne, co oznacza, że silnie odbijają ultradźwięki, dzięki czemu dają się łatwo zauważyć podczas ultrasonografii tarczycy – są wyraźnie jaśniejsze. O pojawieniu się niebezpiecznych zmian mogą świadczyć także miejsca o obniżonej echogenności, a więc te mające ciemniejszy kolor. Fragmenty tarczycy, które w ten sposób wyróżniają się wśród otaczających tkanek są często opisywane jako guzki, a o ich złośliwości mogą świadczyć nieregularne krawędzie. Zdarza się też, że podczas prześwietlenia tarczycy pewien obszar w ogóle nie odbija ultradźwięków. Najczęściej jest to płyn zawarty w cyście lub torbieli.
Czy USG tarczycy diagnozuje chorobę Hashimoto?
Limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, znane jako choroba Hashimoto, jest wykrywane głównie u kobiet. Panie chorują na Hashimoto nawet 20 razy częściej niż mężczyźni. W Polsce przypadłość ta może dotyczyć aż 700 000 osób. Jak ustalić, czy pacjent zmaga się z Hashimoto? Diagnoza nie jest łatwa, ponieważ objawy są w tym przypadku bardzo niespecyficzne – mogą być związane z wieloma różnymi schorzeniami. Niemniej jednak, metoda USG jest w tym przypadku bardzo pomocna.
Rozpoznanie Hashimoto – diagnoza za pomocą USG i badań laboratoryjnych
Niewłaściwie pracująca tarczyca w wyniku choroby Hashimoto może prowadzić m.in. do częstego zmęczenia, osłabienia i senności. Zdarza się, że pacjent szybko marznie, a jego ruchy są spowolnione, natomiast skóra staje się blada i ma żółtawe zabarwienie. Mogą pojawić się też kłopoty z trawieniem, w tym przede wszystkim przewlekłe zaparcia oraz mniejsza ilość wydalanej wody (w tym również zredukowana potliwość). W dłuższej perspektywie pojawiają się problemy z koncentracją oraz zaburzenia nastrojów, a nawet stany przypominające depresję.
Wyżej wymienione objawy sugerują, że pacjent zmaga się z chorobą Hashimoto – diagnostyka wymaga jednak przede wszystkim przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Podstawą jest badanie krwi pod kątem poziomu hormonów TSH, fT3 oraz fT4 i przeciwciał przeciwtarczycowych aTPO oraz aTg. Kolejnym etapem diagnozy jest właśnie badanie USG, które pozwala zauważyć autoimmunologiczny charakter choroby. Za pomocą USG można sprawdzić, czy pojawił się hypoechogeniczny miąższ, często towarzyszący Hashimoto. Jeśli wyniki nadal pozostawiają wątpliwości, przeprowadzane jest badanie histopatologiczne.