Szczepienie przeciwko HPV może uchronić przed nowotworem szyjki macicy, a rak szyjki macicy to JEDYNA choroba nowotworowa, której można zapobiec dzięki szczepieniu

HPV? Co to jest wirus HPV?

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, infekcja przenoszona drogą płciową. Uważa się, się, że około 70-80% osób aktywnych seksualnie przed 50 rokiem życia zakazi się HPV, niestety u części z nich może doprowadzić do rozwoju różnego typu nowotworów.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest odpowiedzialny za:

  • blisko 100% przypadków raka szyjki macicy
  • 70% przypadków raka pochwy
  • 90% przypadków raka odbytu
  • 30% przypadków raka sromu
  • 30% przypadków kłykcin kończystych

Zakażenia wirusem HPV dość często przebiegają bezobjawowo, najczęściej w postaci brodawek lub guzów w okolicach narządów płciowych. Jednak istnieją także onkogenne typy wirusa, a najczęściej występujące to genotypy wirusa w populacji polskich kobiet to HPV 16, 31, 33, 51, 52, 53, 54.

2137 kobiet zmarło w Polsce w 2020 roku z powodu raka szyjki macicy, a nowotwór ten rozpoznano u 3862 kobiet.

W Europie rak szyjki macicy jest w pierwszej dziesiątce najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Jest też drugim z tych, na które najczęściej umierają kobiety w wieku od 15 do 44 lat.

Ok. 80% aktywnych kobiet i mężczyzn w trakcie swojego życia przebędzie infekcje HPV.

Dodatkowo, badania wykazały związek zakażenia HPV z innymi różnymi typami nowotworów m.in: sromu, pochwy, prącia, odbytu, jamy ustnej, gardła, krtani i zatok przynosowych. Wirus brodawczaka ludzkiego może dać znać o sobie w postaci brodawek kłykcin kończystych, które najczęściej występują w okolicy narządów płciowych.

Szczepienie ochronne – POZNAJ FAKTY!

  1. Optymalnym czasem do zaszczepienia przeciw HPV jest okres przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej. Ale wirus HPV nie pyta o wiek ani o płeć – dolną granicą wieku jest ukończone 9 lat – górnej granicy nie ma. Każdy może skorzystać z tej ochrony. Dlaczego?
  2. Nie masz pewności, czy miałeś styczność z onkogennym wirusem HPV.
  3. Jeśli jesteś zakażony jednym typem wirusa, szczepienie nadal ochroni Cię przed zakażeniem pozostałymi typami.
  • Szczepienie jest rekomendowane zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Już wiesz, że HPV to nie tylko rak szyjki macicy. Szczepienie chłopców i mężczyzn przyczyni się do wcześniejszej eradykacji wirusa HPV (całkowitego usunięcia wirusa z populacji), a wielu z nich może ochronić przed chorobami zależnymi od wirusa brodawczaka ludzkiego.
  • Ani prezerwatywa, ani posiadanie jednego partnera seksualnego nie dają gwarancji, że unikniesz zarażenia wirusem HPV.
  • U dorosłych kobiet 88% zakażeń incydentalnych i 93% przypadków utrzymujących się zakażeń zawierało pojedynczy typ wirusa HPV. W takim przypadku szczepienia stanowią skuteczną ochronę przed pozostałymi typami onkogennymi wirusa HPV.

Jak może dojść do zakażenia wirusem HPV?

Wirusem HPV można się zakazić podczas kontaktów seksualnych zarówno z mężczyznami, jak i z kobietami. Podczas kontaktów ze skórą, błoną śluzową lub krwią osoby z HPV. Jedna osoba może zakazić się KILKUKROTNIE RÓŻNYMI typami wirusa HPV.

Dla kogo są przeznaczone szczepienia przeciwko HPV?

Szczepienie przeciwko HPV rekomendowane jest dla:

  • dziewczynek i chłopców, po ukończeniu 9 lat przed inicjacją seksualną,
  • kobiet i mężczyzn w każdym wieku po inicjacji seksualnej, bez górnej granicy wieku

Jakie są rodzaje szczepień przeciwko HPV

Obecnie dla pacjentów dostępne są trzy rodzaje szczepionek. Każda szczepionka działa podobnie, tylko posiada inny zakres ochrony, to znaczy że zawiera inną liczbę genotypów HPV uodparniających przeciwko wirusowi.

Najbardziej popularną szczepionką jest  9-cio walentna szczepionka przeciw HPV. U osób w wieku 9-14 lat podaje się dwie dawki szczepionki, a u osób, które ukończyły 15 rok życia  trzy dawki. Ochrona skierowana jest przeciwko 7 rakotwórczym typom HPV (16, 18, 31, 33, 45, 52, 58), jak również 2 typom powodującym brodawki płciowe (HPV6, HPV11). Harmonogram szczepienia należy uzgodnić z lekarzem kierującym na szczepienie przeciwko HPV.

Jak się zaszczepić w Bomedica Przeźmierowo / Poznań?

Konieczna jest kwalifikacja do szczepienia przeprowadzana z reguły podczas wizyty,  informacje na temat szczepienia przeciwko HPV i o harmonogramie szczepień jak będzie to wyglądało w jego przypadku. 

W Centrum Medycznym Bomedica  Przeźmierowo / Poznań szczepienie przeciwko HPV może być wykonane w dogodnym dla pacjenta czasie lub m.in. podczas na wizyty ginekologicznej. Prosimy o przesłanie maila w celu ustalenia terminu lub uzyskania większej ilości informacji na adres kontakt@bomedica.com.pl lub telefonicznie / sms o treści „Info HPV” na nr telefonu 60706 8888.

Kolejne kroki prowadzące do pełnego zaszczepienia przeciwko HPV w Bomedica

  1. Kwalifikacja do szczepienia przeciwko HPV przez lekarza – podczas wizyty lekarz przekaże niezbędne informacje i odpowie na pytania pacjenta
  2. I dawka szczepionki przeciw HPV – może zostać podana już podczas wizyty
  3. II dawka szczepionki przeciw HPV
  4. III dawka szczepionki przeciw HPV

Poszczególne dawki podawane są zgodnie z harmonogramem szczepienia ustalonym z lekarzem.

W przypadku osób między 9-14. rokiem życia możliwe jest podanie szczepionki w schemacie dwudawkowym, u osób po ukończeniu 15. roku życia szczepionkę podaje się w 3 dawkach.

Czy szczepienia są skuteczne??

Szczepienia przeciw HPV to JEDYNA skuteczna profilaktyka nowotworów oraz kłykcin kończystych wywoływanych przez ten wirus. Czy wiesz, że są kraje, w których rak szyjki macicy czy kłykciny kończyste już praktycznie nie są diagnozowane? To państwa, które od lat prowadzą program szczepień ochronnych.

Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV kraje, które je prowadziły odnotowały około:

90% redukcji infekcji wirusem HPV 6, 11, 16 i 18

85% redukcji patologii wysokiego stopnia szyjki macicy

90% zmniejszenia zachorowalności na brodawki narządów płciowych

Ile kosztuje szczepienie przeciwko HPV w Bomedica Przeźmierowo / Poznań?

Cena szczepienia składa się z:

  1. wizyty lekarskiej, podczas której  przeprowadzana jest kwalifikacja do szczepienia oraz ustalany jest harmonogramu szczepienia  120,00 zł.
  2. koszt 1 dawki szczepionki wynosi 630,00zł.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji wejdź na stronę www.hpv.pl i dowiedz się, jak zadbać o siebie naprawdę!

Powyższe informacje pochodzą ze strony hpv.pl oraz materiałów MSD Polska Sp. z o.o. i stanowią ogólną informację dla pacjenta. Pierwszym źródłem informacji na temat Państwa zdrowia powinien być lekarz prowadzący. Niniejsza informacja nie zastępuje porady lekarskiej.