Jednym z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych jest USG jamy brzusznej. Dzięki niemu możliwa jest ocena stanu narządów wewnętrznych. Badanie przebiega szybko oraz bezboleśnie. Jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla pacjenta.

Badanie to pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zmiany w ich budowie. Narządy, które można zbadać dzięki USG jamy brzusznej to:

  • wątroba,
  • pęcherzyk żółciowy,
  • drogi żółciowe,
  • nerki,
  • trzustka,
  • śledziona,
  • aorta i inne duże naczynia,
  • pęcherz moczowy,
  • gruczoł krokowy (prostata),
  • macica i przydatki.

Kiedy warto wykonać USG brzucha?

Na ten rodzaj diagnozy w szczególności powinny zdecydować się osoby, które zmagają się z takimi dokuczliwościami jak m.in. uporczywe bóle brzucha, wymioty, biegunka, utrudnienia w wypróżnianiu się, nagła utrata wagi czy wyczuwalne w okolicy pasa guzy. Na badanie USG jamy brzusznej dobrze zdecydować się również po silnym urazie. Wówczas można bowiem ocenić stan narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba, śledziona czy pęcherzyk żółciowy.

Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania są dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej
Objawy, które powinny sugerować wykonanie USG jamy brzusznej to:

  • ostre bądź przewlekłe bóle brzucha,
  • wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • przedłużające się wymioty i/lub biegunka,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg rodnych,
  • utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca,
  • utrata wagi ciała,
  • gorączka o niejasnej przyczynie,
  • uraz brzucha.

Gdzie zrobić USG jamy brzusznej w Poznaniu?

Takie badanie bez przeszkód wykonasz w gabinecie BO.MEDICA. Trwa ono ok. 30 minut. Należy jednak pamiętać, że przed badaniem wymagane jest odpowiednie przygotowanie do USG jamy brzusznej.

Jaka jest cena USG jamy brzusznej?

W gabinetach BO.MEDICA to tylko 200 zł. Za taką kwotę mają Państwo gwarancję wykonania badania przez doświadczonych fachowców działających na najnowocześniejszym sprzęcie. Badanie jest bezpieczne i polega na przesuwaniu specjalnej głowicy po brzuchu. Obraz ukazywany jest na monitorze i to na jego podstawie specjalista ocenia stan zdrowia pacjenta. USG jamy brzusznej nie boli i nie powoduje odczucia dyskomfortu.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Dla każdego lekarza nieocenioną pomocą przy diagnozie jest szereg informacji, jakie daje mu USG brzucha. Przygotowanie do niego nie wymaga szczególnych przedsięwzięć. Powinno być ono wykonane na czczo, a na dwie godziny przed należy wypić przynajmniej 1 litr niegazowanego napoju. Wskazane jest również przyjęcie wcześniej leków znoszących wzdęcia. Przed samym badaniem nie można palić papierosów czy sięgać po jakiekolwiek używki. Mogą one bowiem wpłynąć na obraz wyniku, a tym samym dać błędne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta.

Na kilka dni przed wyznaczonym terminem nie powinno się jeść potraw ciężkostrawnych i prowokujących nadmierne wytwarzanie gazów. Mogą one bowiem zamazywać obraz. W dniu badania lepiej być na czczo. Jeżeli idziesz po południu, zjedz lekkostrawne śniadanie. Gdy jest to konieczne, lekarz zaleci, by poprzedniego dnia wieczorem zażyć środek przeczyszczający. Przed badaniem trzeba odsłonić odpowiedni fragment powierzchni brzucha, który przed przyłożeniem głowicy lekarz smaruje specjalnym żelem. Przesuwając głowicę aparatu, uzyskuje obraz całego badanego narządu.

Badanie jest bezbolesne.

USG jamy brzusznej – co wykrywa?

Specjalista wykonujący USG jest w stanie zauważyć wiele niepokojących zmian w narządach jamy brzusznej. Ultrasonografia pozwala dostrzec m.in. zgrubienia, torbiele, tętniaki czy włókniaki. Zmiany takie mogą nie powodować żadnych dolegliwości, choć niektóre z nich zagrażają życiu (np. tętniak aorty brzusznej lub rak jajnika). Jeśli badanie jest wykonywane przy użyciu aparatu z funkcją dopplera, możliwe jest również przyjrzenie się naczyniom krwionośnych i sprawdzenie prawidłowości przepływu krwi.

Charakter zmian zauważonych w USG jamy brzusznej powinien być dokładniej rozpoznany w kolejnych badaniach obrazowych zaleconych przez lekarza. Samo USG zazwyczaj nie pozwala na wydanie ostatecznej diagnozy. Jaką wartość ma więc to, co pokazuje USG jamy brzusznej? Ogromną zaletą tej metody jest możliwość łatwego, wczesnego wykrycia nieprawidłowości potencjalnie groźnych dla pacjenta.

Jakie zmiany poszczególnych narządów pokazuje USG?

Jakie możliwości diagnostyczne daje badanie ultrasonograficzne w odniesieniu do konkretnych narządów? Co wykryje USG brzucha? Badanie jamy brzusznej pozwala m.in. ocenić stan pęcherzyka żółciowego. Diagnosta jest w stanie sprawdzić rozmiar oraz kurczliwość tego narządu, a także zauważyć utworzone wewnątrz kamienie, które najlepiej usunąć zanim zaczną powodować dolegliwości. W ten sam sposób można rozpoznać kamienie, złogi lub piasek w nerkach.

Dzięki USG można zauważyć także powiększenie wątroby, co może sugerować chorobę zakaźną albo autoimmunologiczną. Zdrowa wątroba powinna mieć gładką strukturę, natomiast na prześwietleniu jamy brzusznej mogą być widoczne m.in. torbiele. Zazwyczaj są one niegroźne, ale wymagają dalszej obserwacji. Obrazowanie ultrasonograficzne ujawnia też wpływ niezdrowej diety na wątrobę – uwidacznia stłuszczenie tego narządu, prowadzące do zaburzeń metabolicznych.

Ponadto, diagnosta jest w stanie ocenić prawidłowość pracy jelit – ich tempo kurczenia się oraz drożność. Pacjent może też uniknąć niewydolności trzustki dzięki USG brzucha. Co wykaże badanie w przypadku tego narządu? Otóż obrazowanie umożliwia wykrycie m.in. stanu zapalnego oraz nieprawidłowości anatomicznych wymagających leczenia trzustki.

USG jamy brzusznej pozwala zauważyć potencjalnie niebezpieczne zmiany na jajnikach i macicy, takie jak torbiele oraz guzy, które mogą mieć charakter nowotworowy. Ultrasonografia jest też wykorzystywana w leczeniu zaburzeń płodności, gdyż pozwala na precyzyjne wskazanie momentu owulacji.

Obraz, który pokazuje USG jamy brzusznej pozwala także na ocenę rozmiaru węzłów chłonnych. Jeśli są one powiększone, może to oznaczać, że organizm zmaga się ze stanem zapalnym lub niedawno go przeszedł. Nieprawidłowy rozmiar węzłów chłonnych jest również objawem chorób nowotworowych. To samo dotyczy śledzony, która może mieć większy rozmiar, jeśli w organizmie pacjenta rozwijają się zmiany rakowe. Większy rozmiar śledzony może też być związany z chorobami zakaźnymi lub autoimmunologicznymi.

USG jamy brzusznej w ciąży

Ultrasonografia jest metodą dobrze znaną wszystkim mamom – USG jamy brzusznej w ciąży jest standardowym zabiegiem. Wykonuje się je zazwyczaj po 11. tygodniu, natomiast we wcześniejszym okresie diagnoza prowadzona jest za pomocą sondy dopochwowej. Metoda ultrasonograficzna pozwala sprawdzić w bezpieczny sposób, czy płód rozwija się prawidłowo. Lekarz oraz rodzice mogą też po raz pierwszy zobaczyć dziecko, a także poznać jego płeć. Zwykle USG brzucha w ciąży wykonuje się przynajmniej trzykrotnie, natomiast wiarygodne rozpoznanie płci płodu jest możliwe po 20. tygodniu.

W okolicach 20. tygodnia najlepiej widoczne są również narządy wewnętrzne dziecka. Lekarz jest w stanie ocenić budowę mózgu, serca, żołądka, nerek, pęcherza moczowego oraz kręgosłupa i wykryć ewentualne wady, takie jak wodogłowie czy rozszczep kręgosłupa. Ponadto, badanie USG w ciąży pozwala sprawdzić, czy płód jest ułożony prawidłowo. Lekarz może też skontrolować stan i umiejscowienie łożyska oraz objętość wód płodowych.

USG nerek i innych narządów kobiety w ciąży

Badanie ultrasonograficzne wykonywane w ciąży z reguły skoncentrowane jest na dziecku, a organy matki są pomijane. Może się jednak zdarzyć, że kobieta cierpi z powodu silnych bólów brzucha lub też zaburzeń pracy wątroby albo woreczka żółciowego. W takim przypadku warto wykonać pełne USG jamy brzusznej pod kątem stanu narządów kobiety.

Często przeprowadza się również USG nerek w ciąży. Należy wykonać takie badanie, gdy istnieje podejrzenie kamicy nerkowej lub pacjentka odczuwa dolegliwości świadczące o nieprawidłowej pracy tego narządu. Problemy z układem moczowym są powszechne wśród ciężarnych kobiet, gdyż zmiany w organizmie sprzyjają rozwojowi zakażeń dróg moczowych, a także kamicy, torbieli, guzów oraz zapalenia nerek. Badanie USG nerek w ciąży pozwala wstępnie określić przyczynę dolegliwości i wskazać metody dalszej diagnozy lub leczenia.